"Зоряний корсар української літератури"

 

Шановні користувачі!

Багато років поспіль наша бібліотека виборює право носити ім’я видатного українського письменника-фантаста, футуролога, мислителя-філософа, громадського діяча – Олеся Бердника. Саме він, протягом усього свого життя, намагався думками та помислами, роздумами  та творами розбудити у своїх сучасниках еволюційну творчу силу. Тож пропонуємо Вам ознайомитись із життєвим та творчим шляхом митця, його творами, думками сучасників про нього та з роботою працівників бібліотеки по популяризації творчої спадщини письменника - дарничанина.

"Зоряний корсар української літератури"

«Людино, вибери свою долю:

серце дитини, меч воїна, крила орла…»

Олесь Бердник

 

Біографічна довідка

1926 р., 27 листопада – народився в с. Вавилово Херсонської (нині – Миколаївська) обл. в родині коваля.

1943-1945 рр. – участь в бойових діях, Демобілізований через поранення-

1947-1949 рр. – навчання у театральній студії при театрі ім. Івана Франка (м. Київ). Робота в театрі.

1949-1955 рр. – ув’язнення по ст. № 58 КК СРСР («Антиреволюційна агітація та пропаганда»).

1957 р. – виходить перша книга – збірка повістей «Поза часом і простором».

1958 р. – стає членом СПУ.

1959-1971 рр. – літературна діяльність. (Науково-фантастичні романи «Стріла часу», «Серце Всесвіту», «Діти Безмежжя», дитяча повість «Марсіанські зайці», історична повість «Сини Світовида», історичний роман «Хто ти?», повісті «Подвиг Вайвасвати», «РОбиваю громи», історична феєрія «Покривало Ізіди», роман «Чаша Амріти», роман «Зоряний Корсар» (на даний час роман перекладено 26 мовами світу).

1973 р. – виключений зі СПУ. Переслідування з боку КДБ, безробіття.

1974 р. – проголошення Святої України (ідея Духовних Націй), робота над проектом «Альтернативна Еволюція» (Проект надісланий до ООН та зареєстрований там, як робочий документ).

1976 р. – разом з М.Руденком та О.Мешко створює УГГ.

1979 р., 6 березня – заарештований та засуджений за ст. 62- 2 КК УРСР «Участь та діяльність в УГГ». Засуджений до 5 років ув’язнення в таборах суворого режиму та до 6 років заслання. Грудень цього року – відправлений етапом то табору № 36 (ст.. Чусовська Пермської обл.).

1984 р. – перевиданий роман «Хто ти?». У цьому ж році прийнятий до СПУ.

1986-1996 рр. – літературна діяльність.

1989 р. – створення громадської організації «Українська Духовна Республіка».

1990-1996 рр. – громадська діяльність.

1996 р., 1 грудня – ювілейний вечір в ПК «Український Дім».

3 березня 1997 р. за станом здоров’я (Після інсульту) громадською та літературною діяльністю не займається і зустрічей не проводить. Поточну роботу УДР, листування з читачами, зустрічі з людьми проводить сім’я. Юридичне та авторське право належить дружині – Бердник-Сокоринській Валентині Сергіївні.

Помер Олесь Бердник 18 березня 2003 року. Похований в с. Гребені Київської області.

                              Серія «Всесвіт Олеся Бердника»

Бердник, Олесь. Зоряний Корсар / О.Бердник; передм. Г.Прашкевича. – К.: Тріада-А: «Афон» ВД, 2004. – 572 с. – (Всесвіт Олеся Бердника).                

Серію «Всесвіт Олеся Бердника» відкриває фантастична феєрія «Зоряний Корсар», що побачила світ  1971 року. Головний герой роману став духовним маяком для романтиків та шукачів світу Свободи. У 70-х роман вилучили з бібліотек, бо в характеристиці космічної тиранії системи Ара політична цензура побачила аналогію з існуючою тоталітарною системою. Феєрія «Камертон Дажбога» - це продовження культового роману.    Об’єднавши дві праці, розрив між якими чверть століття, автор запрошує читача спробувати розв’язати складний вузол людського Буття та відшукати шлях до астероїда Свободи…

Бердник, Олесь. Діти Безмежжя / О.Бердник. – К.: Тріада-А: «Афон» ВД, 2004. – 680с. – (Всесвіт Олеся Бердника).

Збірка «Діти Безмежжя» - це роман та повісті, написані О.Бердником у 1959-1964 рр. Кожен твір – це мрія про грядущу Людину, яка стане правдивою дитиною Безміру, про творчі можливості Людини майбутнього, згармонізованого світу. Це гімн нашим нащадкам, які, здолавши привидів страху, жорстокості та ненависті, стануть новими Титанами, щоб творити нову Землю. До книги також увійшли маловідомі оповідання автора.

Бердник, Олесь. Альтернативна еволюція / О.Бердник. – К.: Тріада-А, 2007. – 576с. –(Всесвіт Олеся Бердника).

Для чого людина приходить у цей світ? У чому критерій її Буття? Яка стежка суджена нашій планеті у ІІІ тисячолітті?

 Олесь Бердник намагається відповісти на ці запитання у творах, які увійшли до цієї збірки. Автор стверджує: «Альтернативна Еволюція» - ось шлях у майбутнє. Людина покликана засівати поле Буття квітами Любові й Радості. Але зараз над світом гримить поєдинок Світла й Мороку, краси і потворності, - і доля світу залежить від кожного з нас.

Бердник, Олесь. Вогнесміх / О.Бердник.  –  К.: Тріада-А, 2006. – 560 с. – (Всесвіт Олеся Бердника).

…Не за далекими зорями, не в потойбічності таємниця нашого покликання – вона поруч, під нашими ногами, у надрах прадавньої Геї-Землі, та усвідомлення цього покликання спотворене віками марновірства. Істина проста, але шлях до неї тяжкий, бо все просте часто пов’язане з найбільшими труднощами…

Така фабула роману «Вогнесміх», герої якого намагаються кожний по-своєму осмислити цю ідею. Фантастичні події в книзі примхливо переплітаються з реаліями кінця ХХ століття.  Роман «Вогнесміх» написаний в ув’язненні, і сам Олесь Бердник називав його «зібранням дивних ідей».

Бердник, Олесь. Серце Всесвіту / О.Бердник. – К.: Тріада-А: «Афон» ВД, 2004. – 726с. – (Всесвіт Олеся Бердника).

Збірка «Серце Всесвіту» об’єднує науково-фантастичні романи та повісті, написані О.Бердником у 1957-1962 рр. Автор творить власний варіант Майбутнього, де герої долають Час і Простір, шукають Контакту з інопланетними цивілізаціями, подорожують лабіринтами Антисвіту, борються із диктатором – «людиною без серця»… Суспільство, де найбільшою цінністю буде людський Розум і любов, де навіть смерть служитиме торжеству життя – ось камертон збірки «Серце Всесвіту»…

Бердник, Олесь. Чаша Амріти / О.Бердник. – К.: Тріада-А: «Афон» ВД, 2004. – 624 с. – (Всесвіт Олеся Бердника).                                 Збірка «Чаша Амріти» - це науково-фантастичні твори О.Бердника, написані в період з 1967 по 1993 рр. Вони охоплюють минуле, сучасне й прийдешнє Землі. Це спроба розв’язати найболючіші проблеми нашого віку. Це відверта розмова з читачами про таємниці та сенс нашого Буття, про космоісторичну естафету віків про долю цивілізації. До збірки також увійшли дві драматичні поеми, що раніше в Україні не публікувалися.

Літературна феєрія Бердника

Бердник, О. Вибрані твори / О.Бердник. – К.: Книга, 2007. – 352 с. Наукова фантастика, історична та філософська проза, поезія – усі ці види літератури знайшли відображення у творчості автора, чиї науково-фантастичні романи були культовими для молоді 60-70-х років і чия творчість була практично невідомою для читачів 80-90-х. Тепер ім’я і творчість видатного сина української нації Олеся Бердника повертається до читачів ІІІ тисячоліття. До збірки увійшли культовий роман «Зоряний Корсар», а також повість «Мати» - зворушливий монолог космонавта перед польотом у далекі світи.                                               

Бердник, Олесь. Вічне начало. Психоаналітична феєрія  /  О.Бердник. – К.: Вид-во «Схід-Захід», 2011. – 288 с.       

Психоаналітична феєрія «Вічне начало» - це гостросюжетний роман, сюжет якого охоплює  минуле, сучасне й прийдешнє Землі. Роман був задуманий О.Бердником ще в період ув’язнення в пермських таборах, на початку 80-х років. Там були написані й окремі епізоди книги. Перша книга епопеї – це розмова про космоісторичну естафету віків, про сенс буття та долю цивілізації. Розповідь у романі  ведеться від імені автора, а сюжетна канва примхливо переплітає події дитинства самого письменника, крипто історичну фантасмагорію про юність легендарного Байди-Вишневецького та спробу футурологічно осмислити життя наших правнуків у кінці ХХІ століття.

Бердник, Олесь. Тайна Христа / О.Бердник. – К.: Українська Духовна Республіка, 1996. – 183 с.

Минають роки, віки, тисячоліття. Приходять і щезають численні покоління людей. Гуркочуть над світом безглузді війни божевільних правителів та монархів. Стають попелом, прахом, сміттям прекрасні творіння геніїв та майстрів. В Небі клекоче потік молитовних прохань і проклять. В свідомості клекоче тривожне запитання: - А як же Христос? Син Бога, Вісник Любові! Невже й Він має той же знак на чолі – знак жорстокості, байдужості та обману?

Бердник, Олесь. Зорі та терни Олеся Бердника: вибрана поезія / О.Бердник. – Житомир: Українська Духовна Республіка, 2010. – 70 с.                    

В збірник увійшли вірші із циклу «Золоті ворота» (1972-1979 рр.), «Зорі – крізь грати» (1979-1983 рр.), із збірки «Блакитний коваль» (1968-1973 рр.) та легенди.

Блакитний коваль України

Малаш, Михайло. Над Суєтою або Тріумф духу в присмерках епохи / М.Малаш // Україна. – 2001. - № 6. – С. 8-9.

Віртуальна реальність, створена людьми, входить в індуктивний зв'язок зі справжньою дійсністю, впливає на неї більше , ніж лавірування між крапельками дощу чи відчайдушний кидок із вилами. Таким нам видається Олесь Бердник – письменник-фантаст, у минулому в’язень сумління, дисидент, перший і останній президент вигаданої ним Української Духовної Республіки.

Земнухов, О. Всесвіт Олеся Бердника / О.Земнухов, Л.СКотняченко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2006. - № 12. – С. 37.

До 80-річчя від дня народження видатного українського письменника Олеся Павловича Бердника. Його ім’я нерозривно пов’язане з українським правозахисним Гельсінським рухом, з українською фантастикою та футурологією.

 Губко, Олексій. Невтоленна жага світових таємниць. Олесь Бердник як харизматична особистість / О.Губко // Дивослово. – 2002. - № 7. – С. 45-49.

Талант фантаста – воістину рідкісний. У науковій фантастиці злилися воєдино чільні річища духовного, інтелектуального пошуку землян – наука, тех.    ніка, космологія, релігія, магія, езотерика, яснобачення, пророкування, футурологія, філософія, психологія, красне письменство. 

Ярошенко, Л. Надземна пісня  Сивої Хмари / Л. Ярошенко // Вечірній Київ. –2003. - 7 травня. – С. 9.                                                                                           В.С. Берднік : «Просто ніколи не ставилась до чоловіка як до звичайної людини, він був для мене великою сивою хмарою. Тепер, коли Олесь у дусі, я відчуваю його зорею. Ніхто не знає, де він зараз, але я вірю, що він допомагає нам у боротьбі з силами зла».

Олійник, Борис. Слово про Олеся Бердника / Б. Олійник // Літературна Україна. – 2005. – 2 червня. – С. 6.                                                                 Олесь Бердник – постать духовна, сказати б, піднебесна. В ньому фізичне і духовне було в ідеальній гармонії. Високий, урочий, він  стремів і сам до горніх висот, і кликав, і вів за собою громаду.

 Солодущенко, Олена. Олесь Бердник – громадський діяч, письменник і художник / О. Солодущенко // Дивослово. – 2002. - № 3.                                         

В статті надана інформація про виставку «Україно, мій сон…», де можно було побачити дивовижні картини та аплікаційні панно відомого письменника-дисидента, члена Української Гельсінської групи з 1976 року Олеся Бердника.